Kanadyjczycy nie gęsi iż swoich bohaterów komiksowych mają.
Komiksowi superbohaterowie od dekad władają zbiorową wyobraźnią. Superman, Batman, Spider-Man, czy X-Meni dawno już wyszli poza karty powieści graficznych zaglądając regularnie do kin, telewizji i platform streamingowych, stając się wzorem do naśladowania, czy chociaż pomysłem na przebranie. Przygody Strażników Galaktyki, Fantastycznej Czwórki, X-Force, czy Avengersów, wywołują niemałe emocje wśród fanów filmów fabularnych, kreskówek i czytelników kolejnych numerów komiksów.
Super bohaterowie dawno przebili szklany sufit kolorowej, żującej gumę balonową popkultury – na przykład wtedy, gdy premier Kanady, Justin Trudeau paradował w czasie Halloween po budynku Parlamentu przebrany za Clarka Kenta, lub gdy australijski aktor Heath Ledger został pośmiertnie nagrodzony Oscarem za rolę Jokera w “Mrocznym Rycerzu”. Na temat zamaskowanych, obdarowanych niezwykłymi mocami postaci powstały całe rzesze książek, artykułów, opracowań i prac naukowych badających historyczne, socjologiczne i społeczne tło ich powstania i rzeczywistości, w której mierzą się ze swoimi wrogami i ratują świat. Tu osobiście bardzo polecam pozycję napisaną przez Tomasza Żaglewskiego “Superkultura. Geneza fenomenu superbohaterów“.
Komiksowa estetyka automatycznie kojarzy się z amerykańską kulturą popularną. Warto jednak odnotować, że Kanadyjczycy również mają swoich superbohaterów.
Deadpool
Wade Wilson zawitał do stajni Marvel Comics na początku lat 90. Urodził się w 1973 roku w Reginie, w prowincji Saskatchewan i zanim stał się Deadpoolem, antybohaterem o niewyparzonej gębie, był żołnierzem i najemnikiem często wchodzącym w konflikty z przełożonymi, gdy nie chciał wykonywać rozkazów, z którymi moralnie, czy etycznie się nie zgadzał.
Wade swoje super moce zawdzięcza mutagennemu serum, które podano mu w ramach medycznego eksperymentu, gdy szukał dla siebie lekarstwa na nowotwór. Serum dało mu ogromną siłę, zwinność, wytrzymałość, znacznie wyższą od ludzkiej odporność na ból, oraz moc regeneracji, która sprawia, że wszystkie rany, czy złamania natychmiast się na nim goją. Z drugiej jednak strony, serum paskudnie go oszpeciło dlatego Deadpool używa maski, która zakrywa całą twarz. Wade doskonale posługuje się bronią palną, katanami, sztyletami, nożami, zna dalekowschodnie sztuki walki, jest w zasadzie niezniszczalny. Jego znakami rozpoznawczymi są mroczne i często perwersyjne poczucie humoru, uwielbienie dla kultury popularnej oraz panseksualność – Deadpool jest w stanie flirtować z każdym i w każdej sytuacji.
Deadpoola w wersji filmowej gra Ryan Reynolds. Wade Wilson pojawił się po raz pierwszy na dużym ekranie w 2009 w “X-Men Geneza: Wolverine”. Siedem lat później do kin wszedł pierwszy film, w którym Deadpool jest głównym bohaterem. “Deadpool 2” miał premierę dwa lata później.
Wolverine
Wolverine, kolejny antybohater, zadebiutował w marvelowskich komiksach w 1974 roku. James “Logan” Howlett urodził się w Albercie. Jego mutacje manifestują się po raz pierwszy, gdy musi obronić się przed napaścią ze strony przyrodniego brata – z dłoni Jamesa wyszły wówczas kościste szpony, którymi zabił napastnika – po czym ucieka z rodzinnego domu. Przybiera imię Logan, po swoim prawdziwym ojcu, i dorasta w Yukonie. Po wielu perturbacjach, trafia do kanadyjskiej armii, z ramienia której bierze udział w lądowaniu w Normandii po czym zaczyna pracę dla kanadyjskiego rządu. W końcu, po niekończących się perypetiach, dołącza do X-Menów i staje się Wolverine’m.
Logan jest mutantem, który posiada wiele nadludzkich mocy. Jego tkanki regenerują się w bardzo szybkim tempie, ma wyostrzone wszystkie zmysły, co sprawia, że jest doskonałym tropicielem. Jego bronią są niezwykle wytrzymałe i ostre pazury chowane w obydwu dłoniach, które w momencie walki wysuwają się spomiędzy palców. Ma ogromną wiedzę o broni palnej, a wszystko to, w połączeniu z militarnym wyszkoleniem sprawia, że jest niezwykle skutecznym wojownikiem.
Australijski aktor Hugh Jackman wcielał się w Wolverine’a przez siedemnaście lat, występując przez ten czas w dziesięciu marvelowskich produkcjach.
Captain Canuck
Postać Kapitana Canucka zadebiutowała w 1975 roku. Komiksy były wydawane regularnie do roku 1981, w 2012 tchnięto w nie nowe życie, wówczas powstał też serial animowany nadawany w kanadyjskiej telewizji w latach 2013 – 2016.
Akcja pierwszej serii komiksów dzieje się w niedalekiej przyszłości, kiedy to Kanada staje się światową potęgą – jako jedyne państwo na świecie ma nieprzebrane zapasy bogactw naturalnych, co, oczywiście, czyni ją głównym celem ataku wszelkich możliwych grup terrorystycznych i państw, które chcą ja podbić. Kanada, dla ochrony, powołuje specjalną jednostkę sił specjalnych, the Canadian International Security Organization, której członkowie zdobywali doświadczenie w walce z terroryzmem na całym świecie. Jednym z funkcjonariuszy CISO jest Thomas Evans, jeden z najlepszych oficerów Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej, RCMP. Doskonale jeździ konno, wschodnie sztuki walki ma w małym palcu, jest wytrawnym snajperem i pilotem, jest również dwujęzyczny – posługuje się językiem angielskim i francuskim. W pewnym momencie, Thomas doświadcza spotkania z cywilizacją pozaziemską. Przeżywa atak kosmitów, a efektem ubocznym zajścia są super moce, które od teraz posiada – nadludzka sprawność fizyczna, siła i wytrzymałość. Charakterologicznie Kapitana Canucka cechują szczerość, uprzejmość, empatia i ogromna, patriotyczna miłość do Kanady.
Aż trzy osoby przybrały postać Kapitana Canucka. Oryginalnie był nim wspomniany Tom Evans, który we wskrzeszonej na chwilę w 1993 roku serii zostaje przeniesiony w przeszłość, chociaż wszyscy myślą, że nie żyje (w 2020 pojawiła się nowa ścieżka fabularna, według której Tom został tak naprawdę przeniesiony na inną planetę) a jego miejsce zajmuje Darren Oak i to on staje się nowym Canuckiem.
Trzecim wcieleniem Kapitana, na początku lat 2000, stał się oficer RCMP, David Semple, który w serii “Unholy War” musi zmierzyć się z gangiem motocyklowym terroryzującym okolicę.
W 1995 Poczta Kanadyjska wypuściła znaczki z Canuckiem. Siedem lat później Kapitan pojawił się na okładce magazynu Time. Kolejne komiksy wydawane są, jak to bywa w przypadku mniejszych, niezależnych wydawnictw, niewielkim nakładem i nieregularnie. W 2012 roku pojawiła się informacja, że szykowany jest aktorski film pełnometrażowy o Canucku, ale na razie nic na jego temat nie wiadomo. Rok później pojawił się pięcioodcinkowy mini serial od Smiley Guy Studios, który trafił do sieci i okazał się na tyle dużym sukcesem, że w 2014 roku ukazał się nowy komiksowy zeszyt, wydany specjalnie na Canada Day “Captain Canuck Summer Special”.
Guardian
Guardian, który pierwotnie miał się nazywać Canadian Shield, to kanadyjski super bohater, który z uwagi na swój strój, jest łudząco podobny do Canucka. Został stworzony przez Marvela jako przeciwwaga dla Kapitana Ameryki i zadebiutował w 1978 roku, czyli trzy lata po Kapitanie.
James Hudson urodził się w Londynie, w prowincji Ontario. Jest inżynierem i wynalazcą, który pracuje nad opracowaniem egzoszkieletu mającego pomagać ludziom, którzy ucierpieli w wypadkach. Gdy Kanada zakłada Department H, jednostkę odpowiedzialną za bezpieczeństwo państwa, inżynier staje na jej czele i powołuje Alpha Flight, drużynę złożoną z super bohaterów, finansowaną przez kanadyjski rząd. Przerabia też swój egzoszkielet tak, by sprawdzał się w warunkach bojowych. Co ciekawe, James próbuje w pewnym momencie ściągnąć do Alphy Wolverine’a, ale ten zdążył już dołączyć do X-Menów i nie jest zainteresowany ofertą.
Egzoszkielet pozwala Hudsonowi latać, wytwarzać wokół siebie chroniące go pole siłowe i podróżować przez tunel czasoprzestrzenny. Ma też dzięki niemu nadludzką siłę i wytrzymałość i może włamywać się do wszelkich komputerowych systemów.
Flying Fox
Ten bohater pojawił się w stajni DC Comics w latach osiemdziesiątych, ale akcja jego przygód dzieje się czterdzieści lat wcześniej. Jest synem wodza jednego z plemion Rdzennych Kanadyjczyków żyjących na północy Kanady. W czasie II Wojny Światowej o plemieniu dowiedzieli się Naziści i próbowali je nakłonić do walki przeciwko kanadyjskiemu rządowi. Gdy nic z tego nie wyszło, wrogowie rozstrzelali ich wodza. Szaman z wioski kieruje do lasu załamanego i pragnącego zemsty syna, by odnalazł pelerynę zrobioną z futra lisa, który potrafił latać. Chłopak ją znajduje i odkrywa, że, poza lataniem, peleryna pozwala mu też stawać się niewidocznym i czynić czary. Mając teraz super moc, nastolatek przybiera imię Flying Fox i wyrusza do Nowego Jorku, by pomóc Amerykanom walczyć z Nazistami.
Nelvana i Snowbird
Nelvana to jedna z pierwszych komiksowych superbohaterek, która pojawiła się na świecie i to jeszcze przed Wonder Woman, bo w roku 1940. Jest półboginią, córką śmiertelniczki i boga Koliaka, Władcy Zorzy. Nelvana działa przede wszystkim na obszarze północnej Kanady i często pomaga Inuitom, którzy przywołują ją w obliczu opresji lub niebezpieczeństwa. Lata z prędkością światła, jest niezwykle zwinna, bystra i odporna na zimno. Potrafi topić metal i zakłócać komunikację radiową, ma również zdolność telepatii i, gdy trzeba, umie stać się niewidzialna. Inna kanadyjska superbohaterka, Narya, czyli Snowbird, którą stworzono w Marvel Comics prawie czterdzieści lat później, była hołdem twórców względem Nelvany i jej przygód. Narya również jest półboginią i też jest aktywna przede wszystkim w północnej Kanadzie, ale ma więcej supermocy, m.in. ogromną siłę fizyczną, czy niezwykle ostry wzrok, z tym, że – tu ciekawostka – gdy tylko opuści terytorium Kanady, jej moce szybko i dotkliwie słabną.
Sasquatch
Sasquatch to kanadyjski odpowiednik Wielkiej Stopy, którego na użytek komiksu zaadaptował Marvel. Jego historia jest tak bardzo podobna do tej, której doświadczył Bruce Banner, że przyznam szczerze, jestem zaskoczona, że to przeszło. Oto inżynier, genialny fizyk z Vancouver, doktor Walter Langkowski jest wystawiony na działanie promieni gamma i od tego momentu jest zdolny przeobrażać się w mierzącą trzy metry i ważącą dwie tony futrzastą bestię. Po przeobrażeniu potrafi niezwykle szybko biegać, wspinać się na duże wysokości i skakać na ogromne odległości. Jest jednym z członków wspomnianej wcześniej kanadyjskiej superbohaterskiej formacji Alpha Flight.
Poczet kanadyjskich superbohaterów jest znacznie większy: pochodzący z Saskatoon (Saskatchewan) Puck, czyli Eugene Judd – niskorosły, niezwykle wytrzymały i wybitnie znający się na militarnym rzemiośle najemnik, urodzona w Montrealu (Quebec) Jeanne-Marie Beaubier, znana lepiej jako potrafiąca latać i mająca nadludzki refleks oraz prędkość Aurora i jej brat Northstar (Jean-Paul Beaubier), jeden z pierwszych gejowskich superbohaterów w historii, który również potrafi latać, a dodatkowo ma niewyobrażalną siłę i wytrzymałość. Warto wspomnieć też o pochodzących z Calgary (Alberta) Heather Hudson, czyli Vindicator, żonie Guardiana, która, podobnie jak mąż, walczy odziana w egzoszkielet dający jej moc kontroli energii geotermicznej (a którą walczyć uczyli zarówno Puck jak i Wolverine) i Shamanie, przedstawicielu Pierwszych Narodów, który ma ogromną wiedze medyczną, potrafi lewitować oraz przywoływać duchy. Cała grupa Alpha Flight, zrzeszająca kanadyjskich superbohaterów żywo przypomina koncept Avengersów, ma podobną dramaturgię i toczy nie mniej zajmujące i ciężkie boje o lepszy i bezpieczniejszy świat.
Kilka dni temu Ryan Reynolds potwierdził, że powstanie 3 film o Deadpoolu. Nie wiem jak Wy, ale ja chętnie bym jeszcze zobaczyła Kapitana Canucka na dużym ekranie 🙂 .