Canadian Tuxedo – denimowy szyk i styl

Canadian Tuxedo, czyli kanadyjski smoking to jeansowy zestaw, który powstał w nieco złośliwych okolicznościach, ale stał się ogromnie popularny i zyskał mnóstwo fanów wygodnego i swobodnego stylu. Właśnie wraca na salony.
źródło: gq.com

Canadian Tuxedo – kanadyjski smoking – składa się z jeansowej (najczęściej, ale nie jest to wymóg) koszuli oraz obowiązkowo jeansowych spodni i kurtki. Zestaw, jak i cały termin, pojawił się w latach 50, w dość przewrotnych okolicznościach.

W tamtych czasach niebieskie spodnie z grubej bawełny były noszone przede wszystkim przez kowbojów i klasę robotniczą, nie przystawały do stylu ludzi z wyższych sfer i z pewnością nie kojarzyły się elegancją. Wraz z rozwojem kultury popularnej i kina, gdzie coraz częściej buntowniczy styl wykonawców i gwiazd młodego pokolenia wiązał się ze swobodnym paradowaniem na scenie lub ekranie w jeansowym ubraniu, nową modą stopniowo przełamywano kulturową sztywność i towarzyszący jej poważny sznyt.

Prawdziwa eksplozja nietradycyjnego stylu miała miejsce w 1951 roku, gdy ubranemu w jeansową koszulę i spodnie Bingowi Crosby’emu odmówiono wejścia do hotelu w Vancouver. Zwrócono mu uwagę, że nie godzi się, by po ekskluzywnych wnętrzach budynku paradować w tak ulicznym stroju, któremu daleko do jakiegokolwiek szyku. Wokaliście udało się w końcu wejść do środka, ale gdy tylko znalazł się w pokoju hotelowym, zadzwonił do przedstawicieli firmy Levi’s, której ubrania miał na sobie, i opowiedział o tym, co go spotkało. Odpowiedź amerykańskiego denimowego potentata była natychmiastowa – aby już nigdy nie doświadczył podobnej sytuacji, Bingowi Crosby’emu uszyto skrojoną na miarę jeansową marynarkę imitującą górę od garnituru, pokazując tym samym po raz pierwszy, że jeans może istnieć w eleganckim wydaniu. To podejście kłóciło się co prawda z całą ideą tego typu ubrań, wszak jeans był utożsamiany z pracą fizyczną i zbuntowanymi rock’n’rollowymi artystami mieszającymi w głowach nastolatkom, ale przyniosło zamierzony skutek – jeans wszedł na salony a z ironii i, mówiąc dzisiejszym slangiem, trollowania, narodził się Canadian Tuxedo, czyli zestaw, którego elementy – idę o zakład – każdy ma w szafie i może go sobie skomponować w minutę.

Portal hespokestyle.com podaje z jakich kolorystycznie dobranych elementów najlepiej stworzyć swój kanadyjski smoking:

Nie ma zasad dotyczących dopasowania kolorów i tekstury materiału. Uważa się, że dobrze jest przełamać monotonię spodni i kurtki koszulą, ale można też postawić na pełen kontrast, co sprawi, że całość będzie wyglądała bardziej tradycyjnie. Każde połączenie jeansowej góry i jeansowego dołu uważane jest za Canadian Tuxedo.

Kanadyjski smoking szybko rozgościł się w kulturze popularnej. George Harrison jest w niego ubrany na okładce płyty The Beatles Abbey Road:

Nie stronił też od niego Elvis Presley:

źródło: pinterest

Marty McFly z Powrotu do przyszłości również paraduje w jeansowym komplecie, co prawda przełamanym czerwonym ocieplaczem, ale jednak:

Od jeansowego garniaka nie stroni także Bruce Springsteen. Oto zdjęcie Bossa z 2019 roku, gdy udzielał wywiadu radiu BBC:

źródło: profil BBC Radio 6 Music na Facebooku

Do historii przeszła też, powszechnie uważana za fatalną, stylizacja Britney Spears i Justina Timberlake’a z gali American Music Awards z 2001 roku, na której obydwoje pojawili się ubrani w jeans od stóp do głów.

Nie przeszkodziło to jednak Katy Perry ubrać się w podobną sukienkę kilkanaście lat później:

źródło: ellecanada.com

W 2022 roku, podczas paryskiego Fashion Week, w Canadian Tuxedo ubrali się Kanye West i Julia Fox.

źródło: twitter.com

Jeansowy komplet doczekał się też dedykowanej sobie piosenki autorstwa kanadyjskiego zespołu The Vidos:

Modowy magazyn GQ ogłosił w 2022 roku wielki powrót Canadian Tuxedo . Mnie się jednak wydaje, że on nigdzie nie odszedł i zawsze miał się świetnie. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie włożył jeansowej kurtki do jeansowych spodni! Od teraz jednak, ubierając się w taki sposób, wiecie już, że zakładacie na siebie kawałek popkulturowej historii spod znaku klonowego liścia :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *