Juno Awards

Juno Awards, lub JUNOS, to rozdawane co roku kanadyjskie nagrody muzyczne przyznawane artystom z Kraju Klonowego Liścia. W tym roku zostaną rozdane po raz 51.

Juno Awards – JUNOS – to rozdawane co roku od ponad pięćdziesięciu lat kanadyjskie nagrody muzyczne przyznawane artystom z Kraju Klonowego Liścia, nazwane na cześć Pierre’a Juneau, pierwszego prezesa Kanadyjskiej Rady Radiofonii i Telewizji (CRTC) i byłego prezesa CBC Canada. W trakcie ceremonii wprowadza się również nowych członków w poczet Canadian Music Hall of Fame a na scenie występuje szereg kanadyjskich artystów.

Statuetka Juno, źródło: junoawards.ca

JUNOS przyznawane są łącznie w czterdziestu trzech kategoriach. Zwycięzców większości z nich wskazują anonimowo członkowie Canadian Academy of Recording Arts and Sciences, ale w przypadku nagród za Album Roku, czy Artystę Roku, głównym czynnikiem determinującym kto wygra są wyniki sprzedaży.

Pierwsza ceremonia wręczenia nagród odbyła się w lutym 1970 roku w Toronto. Przez pierwsze cztery lata zwycięzcy znani byli publicznie jeszcze przed ceremonią, dopiero później wprowadzono ogłaszanie wygranych na specjalnej gali, którą od 1975 do 2001 transmitowała kanadyjska telewizja publiczna, CBC Television. Od 2002 roku wręczenie nagród pokazuje stacja CTV, a w 2006 dołączyło do niej MTV2 dzięki czemu tamtoroczna gala Juno Awards zagościła też w amerykańskich domach osiągając swoją rekordową jak dotąd oglądalność – uroczystość śledziło ponad 200 milionów osób. Z powodu pandemii, w 2020 i 2021 roku, nagrody wręczono podczas ceremonii online, ale w 2022 gala znów będzie miała swój tradycyjny przebieg i odbędzie się w Ontario Place, w Toronto.

Aż do początku lat dziewięćdziesiątych nagrody były przyznawane wyłącznie w Toronto. W 1991 gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy zostało Vancouver i chociaż w prowincji Ontario (bo już nie tylko w Toronto, ale też w Ottawie, Londynie i w Hamilton) gala nadal odbywa się najczęściej, to w miarę regularnie ma ona miejsce również w innych rejonach Kanady – Edmonton i Calgary (Alberta), Winnipeg (Manitoba), Halifax (Nowa Szkocja), Saskatoon i Regina (Saskatchewan), St. John’s (Nowa Funlandia) to tylko niektóre z lokalizacji wręczania JUNOS na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Juno Awards to okazja to celebracji kanadyjskich twórców, artystów i kultury. Na kilka dni przed ceremonią, miasto, które jest jej gospodarzem urządza Juno Week, podczas którego odbywa się wiele kulturalnych imprez takich jak Juno Fan Fare – szereg wydarzeń, w których biorą udział nominowani artyści, podczas których fani mogą ich poznać, zrobić sobie z nimi zdjęcie, czy wziąć autograf – lub charytatywny mecz hokeja, Juno Cup, w którym mierzą się ze sobą kanadyjscy artyści i drużyna złożona z byłych zawodników NHL.

https://www.fyimusicnews.ca/articles/2018/01/30/rockers-and-nhl-greats-face-juno-cup

Absolutnymi rekordzistami JUNOS są Anne Murray (25 statuetek), Bryan Adams (21) i Celine Dion (20). Wśród artystów, którzy zdobyli ponad 10 nagród są między innymi The Weeknd, Alanis Morisette, Michael Buble, Nickelback, czy Sarah McLachlan. 1 marca 2022 ogłoszono nominacje do tegorocznych nagród. Najwięcej, sześć, uzyskała pochodząca z Montrealu wokalistka Charlotte Cardin.

Artystką, której jako jedynej w dotychczasowej historii Juno Awards udało się zgarnąć nagrody w każdej kategorii, w której była w danym roku nominowana jest Nelly Furtado, która w 2007 roku zgarnęła cztery statuetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *