Maria Eriksen

Maria Erkisen (1939 - 2008) była kanadyjską działaczką na rzecz praw kobiet.

Dr Maria Eriksen (1939 – 2008) była kanadyjską działaczką na rzecz praw kobiet, imigrantów i zmian społecznych. Za swoją działalność została odznaczona Orderem Kanady przyznawanym za wybitne zasługi dla kraju.

Maria Eriksen zaczęła interesować się kwestią praw kobiet w czasie, gdy była psycholożką zatrudnioną w szpitalu miejskim w Calgary, w prowincji Alberta. W trakcie swojej pracy zetknęła się z wieloma ofiarami przemocy domowej i seksualnej, co było dla niej impulsem do założenia w 1972 roku Calgary Sexual Health Centre, organizacji, której celem jest edukacja seksualna, dbanie o przestrzeganie praw reprodukcyjnych oraz szerzenie wiedzy z zakresu praw kobiet i mniejszości.

Poza pomaganiem kobietom, Maria Eriksen zainteresowała się też losem imigrantów przybywających do Kanady, którzy w wielu przypadkach byli osobami wykwalifikowanymi, wykształconymi, mającymi sporą wiedzę i zawodowe doświadczenie, ale bariera językowa oraz nieuznawanie przez Kanadę ich certyfikatów i świadectw spychały ich do wykonywania mało wymagających i niskopłatnych zawodów. Eriksen uznała to za ogromne marnowanie ludzkiego potencjału i w ramach projektu Windmill Microlending pomogła stworzyć system mikropożyczek dla imigrantów i uchodźców, które pozwoliły im się dokształcać, nostryfikować dyplomy i uzyskać pozwolenia wymagane do podjęcia w Kanadzie swoich wyuczonych zawodów.

Eriksen pomogła założyć cały szereg fundacji i pozarządowych organizacji m.in feministyczne i walczące o równość – the Famous Five Foundation, the City of Calgary’s Advisory on Equity – oraz pro-imigranckie the Alberta Legal Education and Action Fund szkolące napływową kanadyjską ludność w kwestii praw, które przysługują im w nowym kraju, czy the Immigrant Access Fund. Przez dziesięć lat zasiadała w radzie miasta Calgary, gdzie odpowiadała za politykę równościową.

W latach 2006-2008, Maria była przewodniczącą Alberta Global Forum, organizacji zrzeszającej liderów społeczności lokalnych, mieszkańców i studentów z Alberty, która pomogła określić i przezwyciężyć trudności z jakimi mierzą się na co dzień mieszkańcy prowincji.

Za swoją działalność została uhonorowana Nagrodą Gubernatora Generalnego, the Woman Vision Award, wspomnianym Orderem Kanady oraz doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Calgary. Zmarła 13 listopada 2008 roku przegrywając walkę z rakiem.

https://calgaryherald.remembering.ca/obituary/maria-eriksen-1065421437

Dodaj komentarz