Ryder, Chase, Marshall, Skye, Rocky, Rubble oraz Zuma to ekipa, której pewnie żadnym dzieciom ani ich rodzicom nie trzeba przedstawiać. Z okazji Dnia Dziecka zapraszam do lektury wpisu poświęconemu jednej z najpopularniejszych współczesnych bajek, czyli kanadyjskiemu Psiemu Patrolowi!
Komputerowa animacja, wymyślona przez Keitha Chapmana, brytyjskiego telewizyjnego scenarzysty (stworzył m.in. „Boba Budowniczego”) zadebiutowała w sierpniu 2013 roku najpierw na TVOntario, kanadyjskim kanale z produkcjami dla dzieci, a chwilę później na amerykańskiej stacji Nickoldeon. Póki co przygody psiaków doczekały się dziewięciu sezonów, pełnometrażowego filmu kinowego (drugi jest aktualnie w produkcji), gier wideo, serii zabawek (produkowanych przez kanadyjską firmę Spin Master), ubrań oraz gadżetów. Historie tych czworonogów śledzą widzowie w ponad stu pięćdziesięciu krajach.
„Psi Patrol” opowiada o przygodach chłopca Rydera oraz jego brygady psów ratowniczych, z którą ochrania okolice Adventure Bay, gdzie wszyscy mieszkają. Każdy z psiaków ma swoje zadanie, są wśród nich i strażak, i policjant, i pilotka, i konstruktor a ich budy przekształcają się w dedykowane im pojazdy. Pieski mają też plecaki, w których trzymają potrzebne im do pracy narzędzia. Każdy odcinek zaczyna się zwykle sceną brygady spędzającej razem czas wolny, po czym Ryder odbiera wołanie o pomoc i razem z całą ferajną ruszają do akcji.
Fenomen bajki przykuł uwagę nie tylko mediów, ale też ludzi z kręgu popkultury i polityki. Justin Trudeau, premier Kanady, wielokrotnie podkreślał, że on i jego dzieci są fanami produkcji, pochlebnie o „Psim Patrolu” wypowiadał się też m.in. Justin Timberlake. Fanem serii jest również Kim Kardashian, czy wokalista zespołu Maroon 5, Adam Levine, który napisał piosenkę do pełnometrażowego filmu o przygodach ekipy z Adventure Bay.
Serial otrzymał deszcz nagród, m.in. Canadian Screen Awards i nominacje do nagród Emmy a zabawki wiele branżowych wyróżnień. Dochód ze sprzedaży samych gadżetów związanych z „Psim Patrolem” wynosi globalnie około 300 milionów dolarów, a ogromne serialowe psiaki w formie balonów to już niemalże stały krajobraz na nowojorskich paradach.
Justin Timberlake z figurką Chase’a (vulture.com), syn premiera Kanady, Hadrien Trudeau przebrany za Skye podczas Halloween (yahoo.com)
Krytycy zarzucają bajce powtarzalność – każdy odcinek zaczyna się bardzo podobnie, wszystkie mają niemalże jednakową strukturę i trwają dokładnie tyle samo minut. Ale to jest bajka dla małych dzieci, które lubią rzeczy powtarzalne, sprawdzone, takie, które dobrze znają, i z którymi czują się bezpiecznie. Z tego samego powodu trudno je namówić na odkrywanie nowych smaków, czy wyjazdy w nieznane miejsca. Ci, którzy wychwalają kanadyjską produkcję podkreślają, że uczy postaw pro-obywatelskich, pokazuje ile może zdziałać praca w grupie i zgrany zespół, mówi też o zaletach przyjaźni i lojalności – w końcu bohaterowie nie bez powodu są pieskami. Jakub Piwoński z portalu film.org.pl dodaje kolejną zaletę kanadyjskiej produkcji:
Podpytałam znajome mi Mamy co myślą o przygodach Rydera i spółki.
„Mój syn, Michał, już trochę wyrósł z „Psiego Patrolu”. Był czas, że nie było dla niego innego tematu, ale to zwyczajnie produkcja dla dzieci młodszych od niego. Dla mnie ważne jest, by w bajce były używane słowa, które są zrozumiałe dla dzieci, żeby była ładna i rozwijała wyobraźnię. Myślę, że „Psi Patrol” spełnia te kryteria.” – Justyna Mazur
„Uważam, że „Psi Patrol” to jedna z lepszych bajek dla dzieci. Pieski uczą dobrych zachowań, pokazują jak ważny jest recykling. Różowa Skye jest w największym badassem w drużynie. Śpiewają piosenki, jest pani burmistrz, która ma kurę Chicalettę, głupią jak but, ale bardzo śmieszną. Jest czarny charakter, burmistrz Humdinger. Ma do pomocy kotki, które są tak samo ubrane i mają takie same kolory jak pieski. Fabuła jest powtarzalna, schematy są ciągle takie same, ale to bajka dla dzieci, więc raczej nie ma co się spodziewać żadnego większego plot twista ;). Pieski nie są złośliwe, działają drużynowo, są pomocne i supersłodkie!” – Magda Richert
„Każdy piesek ma swoje hasła, które szybko zaczynają się z nimi kojarzyć i, których można praktycznie używać typu „nie wyrzucaj – wykorzystaj”. Fabuła jest powtarzalna, jest też antagonizowanie zwierząt na zasadzie koty są złe, pieski dobre, co nie wiem do końca, czy jest dobre”. – Magda Gnyp-Ścigocka
„Psi Patrol” to od wielu już lat niegasnący fenomen, produkcja dla najmłodszych, która podbiła cały świat swoim uniwersalnym, ciepłym przesłaniem i, która zdecydowanie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii popularności i zdobywania coraz to kolejnych rynków. Weszła to panteonu tych bajek, które z pewnością będą odkrywane przez kolejne pokolenia dzieci.