Sue Johanson

Sue Johanson to kanadyjska pielęgniarka, seksuolożka, seks-edukatorka, autorka książek i osobowość telewizyjna.
Sue Johanson, źródło rooster.com

Sue urodziła się 13 marca 1930 roku w Toronto. Ukończyła szkołę dla pielęgniarek w Winnipeg i po wyjściu za mąż przeniosła się wraz z rodziną do North York w Ontario.

W 1970 roku założyła pierwszą w Kanadzie klinikę edukującą oraz pomagającą pacjentkom i pacjentom w kwestiach antykoncepcji i płodności i po ponad dwudziestu latach pracy, uzupełniła swoją edukację stając się licencjonowaną edukatorką seksualną. Zajęcia, które prowadziła ze swoim wrodzonym poczuciem humoru i lekkością, stały się niezmiernie popularne – szkoły średnie i uczelnie w całej Kanadzie masowo zapraszały ją do siebie na prowadzenie warsztatów i wykładów tak dla uczniów jak i dla kadry pedagogicznej.

W latach 80 Sue zaczęła prowadzić terapeutyczno-poradnikowy program na antenie radia, który z czasem przeniósł się do telewizji – „Sunday Night Sex Show” był w Kanadzie nadawany ogólnokrajowo od 1985 do 2005 roku. Formuła programu zakładała edukowanie i udzielanie porad dzwoniącym do studia widzom. W latach 2002 – 2008 prowadziła bliźniaczy „Talk Sex with Sue Johanson” w telewizji amerykańskiej, który był ogromnym sukcesem komercyjnym i edukacyjnym.

Sue jest autorką trzech książek edukacyjnych, przez wiele lat pisała też w dzienniku Toronto Star, była często zapraszana jako gość do najpopularniejszych amerykańskich talk-showów, m.in. do Conana O’Briena, czy Jaya Leno.

Nigdy nie było dla niej tematów tabu, nigdy nikogo w swoim programie nie skrytykowała ani nie potępiła czym zyskała sobie miliony widzów i słuchaczy nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie, gdzie również nadawane były jej programy. O seksie zawsze mówiła w swobodny, zabawny i lekki sposób a swoją otwartością sprawiała, że dzwoniący do programu widzowie lub słuchacze szybko przestawali się krępować. Była jedną z pierwszych na świecie osób odzierającą w mediach seks ze wszelkich kulturowych i społecznych kajdan, tłumaczącą, że dopóki wszyscy się na wszystko świadomie zgadzają, w niczym nie ma problemu.

W 2022 roku córka Sue, Jane Johanson oraz kanadyjska reżyserka Lisa Rideout stworzyły film dokumentalny o najsłynniejszej seks-edukatorce świata pt. „Sex With Sue”. Oto zwiastun:

Dodaj komentarz