Wrestling jest ogromnie dochodowym, notowanym na nowojorskiej giełdzie, sportowo-medialno-rozrywkowym biznesem, który generuje potężne zyski sięgające setek milionów dolarów. Ma też talent do kreowania wielkich gwiazd, sportowców, którzy niejednokrotnie stają się idolami kina (niegdyś na przykład Hulk Hogan, obecnie Dwayne “The Rock” Johnson, John Cena, czy Dave Bautista). Zapaśnicze gale spod znaku SmackDown, czy Raw lecą na żywo w amerykańskiej telewizji kilka razy w tygodniu a ponadto organizowanych jest szereg corocznych wydarzeń specjalnych takich jak robione z potężnym rozmachem WrestleMania, RoyalRumble, czy SummerSlam.
Profesjonalni zapaśnicy i zapaśniczki z kanadyjskim paszportem tworzą pokaźne grono wśród tych sportowych celebrytów, w dodatku rozbudzają wyobraźnię fanów od wielu już lat. Oto zupełnie subiektywny przegląd części z nich.
Bret “Hitman” Hart
Kanadyjska zapaśnicza ikona, sportowiec, który siedmiokrotnie zdobył pas Mistrza Świata oraz ponad trzydzieści pomniejszych tytułów. Uważany za jednego z najlepszych wrestlerów w historii, człowiek, który zrewolucjonizował wizerunek medialnych zapaśników. Bret Hart urodził się w Calgary, w Albercie, w rodzinie związanej z wrestlingiem – jego ojcem był legendarny zapaśnik Stu Hart, a wszyscy z jego jedenaściorga rodzeństwa byli jak nie wrestler(k)ami to promotor(k)ami tego sportu. Bret związał się z kanadyjską federacją Stampede Wrestling mając dwadzieścia lat. Początkowo był sędzią, a jako zawodnik zadebiutował w 1978 roku. W latach 80 i 90 odnosił ogromne sukcesy w World Wrestling Federation (WWF, obecnie WWE) i był ulubieńcem kibiców. W 1997 roku doszło do skandalu z Hartem w roli głównej, znanego jako “Montreal Screwjob“. Kanadyjczyk, który od 1984 roku pracował dla WWF, postanowił odejść do konkurencyjnej World Championship Wrestling (WCW) po tym jak w 1997 roku zdobył swój kolejny mistrzowski tytuł. Właściciel WWF, Vince McMahon z początku nie chciał się na to zgodzić, ale w końcu ustąpił zastrzegając, że w swojej ostatniej walce dla WWF, na gali w Montrealu, Hart przegra z Shawnem Michalesem, na co “Hitman” nie chciał się zgodzić, bo miał ze swoim oponentem osobisty konflikt. Okazało się jednak, że McMahon i tak miał swoje plany odnośnie tej walki, które uzgodnił z sędzią – Earl Hebner zakończył pojedynek w trudnej dla Harta sytuacji, ale w momencie, kiedy Kanadyjczyk wcale się jeszcze nie poddał. Tytuł mistrzowski przeszedł w ręce Amerykanina a Hart i tak przeszedł do WCW w atmosferze dużego skandalu i niesmaku. Powalczył jeszcze trzy lata i w 2000 roku przeszedł na sportową emeryturę, chociaż kilkukrotnie wracał gościnnie na ring przy okazji dużych gal. W poza-zapaśniczym życiu napisał dwie autobiografie, miał też swoją kolumnę w gazecie the Calgary Sun i objął patronatem juniorską drużynę hokejową ze swojego miasta, która przyjęła nazwę Calgary Hitmen.
Chris Jericho
Christopher Irvine, znany fanom wrestlingu jako Chris Jericho, urodził się co prawda w Stanach Zjednoczonych, ale jego rodzice są Kanadyjczykami, więc zawodnik ma podwójne obywatelstwo. Co ważne jednak, z perspektywy tego artykułu, przez całą swoją karierę Chris mocno identyfikuje się z Kanadą a jako początek swojej sportowej kariery wskazuje sportowe hale w Winnipeg w Manitobie, gdzie zaczynał trenować. Przez dziennikarzy i fanów wrestlingu jest nazywany jednym z najwspanialszych zapaśników w historii tego sportu nie tylko z uwagi na liczne zdobyte tytuły, ale również za ogromną charyzmę, którą porwał miliony fanów. Ma na koncie tytuły mistrzowskie federacji WWF, ECW, WCW, NJPW oraz AEW. Rockowa aura, jaką roztacza wokół siebie Kanadyjczyk nie jest przypadkowa, gdyż poza ringiem jest heavy metalowym wokalistą formacji Fozzy, która wydała już kilka albumów a ponadto udziela się wokalnie w różnych metalowych projektach – zaśpiewał na przykład gościnnie w piosence “Repentance” kapeli Dream Theater. Co więcej, w latach 90 pisał regularne artykuły o heavy metalu dla magazynu “Metal Edge”, prowadził też w radiu XM Satellite Radio własną audycję muzyczną “The Rock of Jericho”. Wystąpił w wielu filmach klasy B oraz licznych programach telewizyjnych.
Roddy “Rowdy” Piper
Roderick Toombs urodził się w Saskatoon, w Saskatchewan. Jako wrestler działał w dwóch federacjach WWF oraz WCW, w obydwu zjednując sobie rzesze fanów. Na ring zawsze wchodził przy dźwiękach dud oraz w kilcie, czym podkreślał swoje szkockie korzenie. Miał dwie ksywki Rowdy lub Hot Rod, bo był krewkim jegomościem, który działał szybko, spontanicznie i bezwzględnie. W trakcie swojej zapaśniczej kariery zdobył 34 tytuły mistrzowskie, a popularność, którą zdobył sprawiła, że zainteresowało się nim Hollywood (zagrał w kilkudziesięciu filmach i kilkunastu serialach), producenci gier wideo i zabawek. Rowdy zmarł we śnie, 31 lipca 2015 z powodu nagłego zatrzymania krążenia i nieleczonego nadciśnienia. Miał 61 lat. W 2018 amerykańska judoczka i mistrzyni mieszanych sztuk walk, Ronda Rousey, podpisała kontrakt z WWE i zaczęła występować w topie z napisem “Rowdy!” oraz spódnicy stylizowanej na kilt, jako hołd dla Kanadyjczyka.
Natalya Neidhart
Natalie Neidhart-Wilson przyszła na świat w Calgary. Jest siostrzenicą Breta Harta. Występuje w federacji WWE jako Natalya. W trakcie swojej kariery zdobyła m.in. dwa tytuły mistrzyni świata, pas Divas Championship oraz SmackDown Women’s Championship. Zadebiutowała w 2003 roku w federacji Stampede Wrestling, a zanim trafiła do WWE występowała na ringach w Anglii i Japonii, gdzie również zdobyła wiele tytułów mistrzowskich, m.in. Women’s Pacific Champion. Pobiła kilka rekordów Guinnesa w kategorii zapaśniczek – ma na swoim koncie m.in. największą ilość rozegranych i wygranych meczów ze wszystkich zawodowych wrestlerek, jakie obecnie występują w różnych federacjach. Od 2013 roku jest żoną Tysona Kidda, kanadyjskiego byłego zapaśnika, który jeszcze do niedawna występował na ringach WWE jako Tyson TJ Kidd.
Trish Stratus
Patricia Stratigeas, czyli Trish Stratus to urodzona w Toronto zapaśniczka i instruktorka jogi z polskimi i greckimi korzeniami, która uważana jest za jedną z najlepszych i najbardziej popularnych wrestlerek w historii. Z początku swoją karierę wiązała z fitnessem, ale od 2000 roku związana jest z WWF/WWE. Jest siedmiokrotną mistrzynią tej federacji (rekord Guinessa), ma też na koncie pas WWE Hardcore Championship, tytuł Diva of the Decade i swoje miejsce w WWE Hall of Fame. Poza ringiem chętnie udziela się w mediach, była m.in. gospodynią gali Canada’s Walk of Fame, kanadyjskiego talent show “The Second City’s Next Comedy Legend”, a od 2022 roku jest jedną z jurorek tamtejszej wersji programu “Mam talent”. Zagrała też w trzech filmach fabularnych.
Kevin Owens
Pochodzący z Saint-Jean-sur-Richelieu w Quebecu Kevin Steen rozpoczął swoją karierę na początku lat 2000, jako szesnastolatek. Przybrał pseudonim Kevin Owens na cześć swojego idola, zapaśnika Owena Harta. Przez kilkanaście lat występował w niezależnych, międzynarodowych federacjach, w których zdobył tak wiele tytułów, że zwrócił na siebie uwagę kierownictwa organizacji NXT, gdzie zadebiutował w 2015 roku i od razu został jej mistrzem. Po przejściu do WWE zdobył pasy m.in. Universal Championship, Intercontinental Championship, czy trzykrotnie US Championship. Obecnie jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd światowego wrestlingu.
Tak, jak napisałam we wstępie, Kanadyjczyków i Kanadyjek walczących na wrestlingowych ringach jest cała masa i nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym tekście. Pat Patterson, Owen Hart, Christian, Edge, czy Sami Zayn to również zapaśnicy z Kraju Klonowego Liścia, których wkład w popularność i rozwój WWE jest nieoceniony – sama tylko Wikipedia wskazuje ponad 200 nazwisk! Fani tego typu rozrywki na pewno przytoczą jeszcze niejedną zawodniczkę i zawodnika, do czego serdecznie zapraszam w komentarzach.