Canada Day

Canada Day to narodowe święto ustanowione na pamiątkę powstania Dominium Kanady, zalążka obecnego państwa.

Canada Day to narodowe święto ustanowione na pamiątkę powstania Dominium Kanady, zalążka obecnego państwa. 1 lipca 1867 roku trzy kolonie Prowincja Kanady (zajmująca terytorium obecnego Ontario i Quebecu), Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik ustanowiły jedno państwo funkcjonujące w ramach Brytyjskiego Imperium.

archiwum autorki

Zastanawiałam się, do której kategorii na blogu zaliczyć wpis o Canada Day i w końcu postawiłam na popkulturę – będę się tu posiłkować linkami do filmików i reklamy, których miejsce z całą pewnością jest właśnie tu, w kulturze popularnej. Reklamy, dodam, piwa. Ha!

Zacznijmy jednak uroczyście, od „O Canady”:

„O Canada” w trzech oficjalnych wersjach językowych: angielskiej, francuskiej oraz dwujęzycznej.

Data Urodzin Kanady, jak nieformalnie nazywane jest Canada Day, jest mocno symboliczna, bo przecież na przestrzeni lat do kraju dołączały kolejne prowincje i terytoria. Warto też dodać, że pełną niezależność od Brytyjskiego Imperium Kanada osiągnęła dopiero wraz z przyjęciem własnej konstytucji w 1982 roku, ale 1 lipca 1867 uznaje się za pierwszy, potężny krok milowy w kierunku niezależności i autonomii państwa.

Jest to święto państwowe, wolne od pracy, w czasie którego w całym kraju, ale również poza nim, wśród kanadyjskich diaspor, odbywają się liczne pikniki, parady, koncerty i pokazy sztucznych ogni. Kanadyjczycy spędzają czas z rodziną i znajomymi na wspólnych grillach i imprezach. W stolicy kraju, Ottawie, mają miejsce oficjalne uroczystości państwowe, w których biorą udział nie tylko premier, członkowie rządu oraz przedstawiciele parlamentu, ale również reprezentanci monarchii, w tym zdarza się, że też członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Piosenka „I am Canadian” z reklamy piwa Molson jest żartobliwie nazywana alternatywnym hymnem Kanady. Tekst:

I know this place is where I am,
No other place is better then.
No matter where I go I am,
Proud to be Canadian!

I am, you know I am, I am Canadian!

I love this country where I am,
This land is where I make my stand.
No other heart is truer then,
The one we call Canadian!

I am, you know I am, I am Canadian.

Oczywiście, w beczce miodu, jak to zwykle bywa, jest też łyżka dziegciu i Canada Day, przy całej swojej letniej, beztroskiej i pozytywnej aurze, jest również źródłem kontrowersji i bywa krytykowany. 1 lipca Pierwszym Narodom kojarzy się głównie z kolonizacją terenów ich przodków, wywołuje w Kanadzie podobne emocje i tarcia jak Columbus Day w Stanach Zjednoczonych. Sprawa ta zaogniła się w 2021 – w świetle kolejnych odkrywanych masowych grobów przy działających jeszcze do lat 90 (!) głównie katolickich szkołach, które były de facto miejscami kaźni dla tysięcy Rdzennych dzieci, coraz więcej osób postulowało, by tego roku w ogóle nie świętować Canada Day. Wielu Kanadyjczyków, nie tylko Rdzennych, zrezygnowało wówczas z hucznych obchodów, bo też jak tu się cieszyć w cieniu tak tragicznych odkryć? Symbolem świadomości katorgi, której doświadczyły Rdzenne dzieci w katolickich i protestanckich szkołach oraz apelu o powstrzymanie oficjalnych uroczystości stały się pomarańczowe koszulki z napisami „Every child matters” (liczy się każde dziecko).

Marsz Rdzennych Amerykanów w Ottawie, wzywający do odwołania obchodów Canada Day 2021. źródło: ctvnews.ca

Z okazji Canada Day, pomyślałam, że przytoczę tu quiz wiedzy o Kanadzie, który możecie sobie rozwiązać. Jest to nieco zmieniona forma quizu, który jest w książce „Teaching English Through Culture, Teaching Culture Through English”, której jestem współautorką. (wyd. Poltext). Rozwiązujcie go bardzo z przymrużeniem oka 😉 Sprawdźcie swój wynik i na deser obejrzyjcie filmik, na którym Kanadyjczyk humorystycznie tłumaczy Amerykanowi za co wdzięczni są mieszkańcy Kraju Klonowego Liścia, gdy obchodzą Canada Day.

Zachęcam też do zerknięcia do działu z kulinariami, znajdziecie tam garść przepisów na fajne kanadyjskie dania, którymi można np. zaświętować Canada Day.

 1. Na jakie rejony podzielona jest administracyjnie Kanada?
  a) stany b) prowincje i terytoria c) regiony
 2. Kto jest głową państwa w Kanadzie?
  a) monarcha brytyjski b) premier c) prezydent
 3. Które z wymienionych krajów są większe od Kanady?
  a) Stany Zjednoczone b) Chiny c) Rosja
 4. Które z tych zwierząt jest symbolem Kanady?
  a) bóbr b) orzeł c) kaczka
 5. Jaką dyscyplinę sportu wymyślili Kanadyjczycy?
  a) piłkę nożną b) golf c) koszykówkę
 6. Stolicą Kanady jest:
  a) Ottawa b) Montreal c) Toronto
 7. Który ze słynnych Kanadyjczyków nazywany jest The Great One?
  a) Keanu Reeves b) Neil Young c) Wayne Gretzky
 8. Jakie kolory mają bluzy hokejowych reprezentacji Kanady?
  a) białe i czerwone b) białe, czerwone i niebieskie c) białe, czerwone i czarne
 9. Jaki skrót ma Kanadyjska Królewska Policja Konna?
  a) RCMP b) RSPCA c) RSSC
 10. Oficjalnym językiem Kanady jest
  a) angielski b) francuski c) angielski i francuski

Wyniki:

0-4 – oj, kiepsko Ci poszło, przykra sprawa… polecam poczytanie kilku artykułów na blogu 😉

5-8 – całkiem dobrze, widać, że uważnie czytasz Maple Corner 😉

9-10 – gratuluję! Masz Kanadę w małym palcu! Widać, że nie tylko czytasz regularnie mojego bloga, ale śledzisz też media społecznościowe Maple Corner 🙂 Dzieki!

punktacja:

 1. a-0, b-1, c-0
 2. a-1, b-0, c-0
 3. a-0, b-0, c-1
 4. a-1, b-0, c-0
 5. a-0, b-0, c-1
 6. a-1, b-0, c-0
 7. a-0, b-0, c-1
 8. a-0, b-0, c-1
 9. a-1, b-0, c-0
 10. a-0, b-0, c-1

quiz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *