Big Wreck

Big Wreck, czyli grający do dziś, jeden z najciekawszych kanadyjskich zespołów rockowych lat 90.

Big Wreck to jeden z najciekawszych kanadyjskich zespołów alternatywno-rockowych. Formacja powstała w 1994 roku z inicjatywy Kanadyjczyka Iana Thornleya, gitarzysty, wokalisty i kompozytora oraz Amerykanina, gitarzysty Briana Doherty’ego.

W oryginalnym składzie Big Wreck, poza wspomnianymi Thornleyem i Doherty’m, znaleźli się też basista Dave Henning oraz perkusista Forrest Williams. Zespół uformował się w Bostonie, ale regularnie wystepował w Toronto. W 1997 roku wydali swój pierwszy album „In Loving Memory Of…”, z którego pochodzi „The Oaf (My Luck is Wasted)”, jeden z największych przebojów Big Wreck. Utwór zdobył szczyty amerykańskich i kanadyjskich alternatywno-rockowych list przebojów.

Promując „In Loving Memory Of…” Big Wreck ruszyli w trasę jako support progresywno-metalowej formacji Dream Theater. Z krążka ukazały się jeszcze trzy single, wszystkie cieszące się sporym sukcesem w Kanadzie, ale na amerykańskim rynku przeszły bez większego echa. Drugim po „The Oaf” największym przebojem z „In Loving Memory Of…” był utwór „That Song”, który dotarł do top 10 rodzimych, alternatywnych list przebojów.

Drugim krążkiem grupy był wydany w 2001 roku album „The Pleasure and the Greed”, który nie powtórzył sukcesu debiutanckiej płyty. Co prawda na kanadyjskim rynku poradził sobie przyzwoicie, zadebiutował na dziesiątym miejscu na listach sprzedaży, ale na rynku amerykańskim mało kto go zauważył. W końcu, z powodu rozczarowujących wyników i tarć wewnątrz grupy, w 2002 roku Big Wreck postanowli się rozejść. Każdy z członków zespołu zaczął udzielać się w innych projektach lub rozpoczął karierę solową.

Ian Thornley osiadł na stałe w swoim rodzinnym Toronto i udzielał się jako muzyk sesyjny m.in. przy projektach Nickelbacka. W 2004 roku nagrał solowy krążek „Come Again”. Płytę, która zawędrowała na 7 miejsce notowania Top Canadian Albums 2004 promował m.in. tytułowy singiel.

W 2006 Thornley udzielił się gościnnie w jednorazowym projekcie The Big Dirty Band, czyli kanadyjskiej supergrupie złożonej poza nim z członków Rush basisty Geddy’ego Lee i gitarzysty Alexa Lifesona, wokalisty i gitarzysty Three Days Grace, Adama Gontiera, wokalistki Die Mannequin Care Failure oraz perkusisty The Tea Party, Jeffa Burrowsa. Grupa nagrała cover piosenki „I Fought the Law”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej pełnometrażowego filmu „Trailer Park Boys” („Chłopaki z baraków”). W 2010, przy okazji promowania kolejnego solowego krążka, „Tiny Pictures,” Thornely nawiązał ponownie współpracę z Brianem Doherty’m, co doprowadziło do reaktywacji Big Wreck.

W zmienionym składzie, z Paulo Netą na gitarze, Chuckiem Keepingiem na perkusji i Dave’m McMillanem na basie, zespół nagrał swój pierwszy od ponad dekady album „Albatross”, który został znakomicie przyjęty zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. Krążek zadebiutował na 5 miejscu najlepiej sprzedających się albumów w Kanadzie, otrzymał nagrodę CASBY Award przyznawaną niezależnym, alternatywnym twórcom i doczekał się nominacji do Juno za najlepszy rockowy album 2013 roku. Tytułowy singiel przez sześć tygodni okupował pierwsze miejsce Billboard Canadian Rock Chart.

W 2014 Big formacja wypuściła krążek „Ghosts”, album, który był dużym sukcesem w Kanadzie (4000 sprzedanych sztuk tylko w pierwszym tygodniu sprzedaży wg serwisu ajournalofmusicalthings.com) , ale został też odnotowany w amerykańskich zestawieniach. Album zdobył nominację do Juno 2015, a promował go singiel „Ghosts”:

Trzy lata później, Big Wreck wydali płytę „Grace Street” i był to ich ostatni album z Paulem Netą w składzie. „Grace Street” to dość eksperymentalny materiał łączący różne style i gatunki muzyczne, wykorzystujący instrumentarium muzyki świata. Album dotarł do piątego miejsca najlepiej sprzedających się krążków w Kanadzie. W 2018 roku formacja ruszyła w trasę upamiętniającą dwudziestolecie „In Loving Memory Of…”, w trakcie której, na każdym koncercie zagrali debiutancką płytę w całości i rozpoczęli pracę nad kolejnym wydawnictwem, płytą „But For The Sun”. Jest to ostatnie wydawnictwo Big Wreck, nad którym pracował Brian Doherty, który zmarł na raka w czerwcu 2019.

W 2022 Big Wreck powrócą z nowym albumem. Promuje go singiel „Bombs Away”, który został wypuszczony w październiku 2021. Nowym gitarzystą formacji został Chris Caddell, zmienił się też perkusista, którym jest obecnie Sekou Lumumba.

Dodaj komentarz